Dezinfekce skleníku a pařenišť
Důvody k dezinfekci
Návodů, jak a čím skleník nebo pařeniště dezinfikovat, je na internetu mnoho. Naleznete je i na výrobcích k tomu určených. V kostce si shrňme proč se dezinfekce dělá:
- likvidace škůdců ve skleníku
- likvidace spórů hub, plísní a dalších patogenů vzniklých na rostlinných zbytcích ve skleníku a pařeništích.
- zlepšení kvality pěstebního prostředí
Dezinfikovat lze jak prostor skleníků, tak i samotnou půdu. Důležité je vždy odstranění starých zbytků rostli a plodů.
Dezinfekce prostoru skleníku a pařeniště
Viditelné patogeny lze odstranit mechanicky pomocí kartáče a konstrukci i sklo pak otřít například slabou octovou vodou. Ideální je zásobník s rozprašovačem. U polykarbonátových výplní použijte nejlépe mýdlovou vodu a hadřík. Samozřejmě lze používat i speciální chemické prostředky, ale vzhledem k tomu, že ve skleníku pěstujeme zeleninu a ovoce, které pak konzumujeme, lze tyto prostředky doporučit jen pokud je jejich složení na přírodní bázi nebo v případě, kdy je skleník zasažen agresivními škůdci či patogeny.
Sirné knoty, svíce, lampy
Zejména u skleníků je oblíbenou alternativou dezinfekce použití sirných knotů a podobných přípravků na sirné bázi. Mnozí výrobci tuto možnost uvádějí i na svých výrobcích a internetových stránkách. Limes Litomyšl s.r.o. použití dezinfekcí na sirné bázi, a podobné chemické sloučeniny, které reagují se zinkovou vrstvou konstrukce, u svých výrobků nedoporučuje a za případné škody způsobené jejich použitím nenese odpovědnost. Před jejich použitím se předem informujte u jejich výrobců, zda nemůže dojít k poškození dezinfikovaných objektů. U těchto přípravků je totiž důležité správné použití. A to zejména správná doba použití a použité množství vzhledem k velikosti skleníku, které lajk nemusí správně odhadnout.
Problémem při použití těchto přípravků je zejména vzdušná vlhkost. Pro zjednodušení:
Vzdušná vlhkost kondenzuje na konstrukci skleníku. Během kondenzace se smíchá vzdušná vlhkost se sloučeninami síry vzniklých dezinfekcí a tak vzniká slabá kyselina sírová, která reaguje s zinkovou vrstvou a dochází k porušení ochranné zinkové vrstvy. Na povrchu konstrukce vnikají bíle fleky (mapy) a výrazně oranžové zabarvení na ocelových površích. Tyto skvrny nelze jednoduše odstranit a konstrukci je třeba natřít.
Na trhu jsou k dispozici i dýmovnice na rostlinné bázi, např. česnekové. U těch nemáme zprávy o vzniklých škodách, ale ani tak je nelze doporučit a vždy je nutné jejich použití konzultovat s jejich výrobcem. Níže obrázky s poškozením po použití sirné svíce.
Dezinfekce půdy
Půdu lze dezinfikovat pomocí dusíkatého vápna. To nám i zlepší vlastnosti půdy, rostliny dusík mají rády. Vápno se zapraví do půdy a důkladně prolije vodou a půda se zakryje např. igelitem, aby se výpary neuvolňovali do vzduchu.