Menu

Poradna

Sklo nebo Polykarbonát? Prodloužené dveře? Základy? Informace naleznete zde!

Rozměry základů pro skleníky

Rozměry základů naleznete vždy u konkrétního skleníku v záložce DOKUMENTY. Níže naleznete rozměry základů pro nejběžnější skleníky.

Rozměry základů pro skleníky Hobby, Variant, Primus

Základy a vnitřní uspořádání skleníku

Zde naleznete články v PDF, které by Vám mohly být nápomocné.

Základy pod skleník. Jaký mám zvolit materiál?

Jak nejlépe využít prostor ve skleníku?

CO jsou to prodloužené dveře?

Prodloužené dveře jsou speciální úpravou vstupního dílu skleníků Variant a Primus. Pokudzáklady vynesete alespoň 20 cm nad terén, tak dveře jsou stále v úrovni terénu. Využijete je také v případě, kdy skleník stavíte ve svažitém terénu, nebo snižujete uličku abyste se nemuseli ohýbat, a nebo chcete vyšší podezdívku. Výhodou je, že vstupní díl se zvětší na výšku 190 cm a i celý skleník je minimálně o 20 cm vyšší.

Pro tuto úpravu musíte vytvořit speciální základ jehož plánek naleznete u každého skleníku v záložce dokumenty. Níže naleznete rozměry základů pro nejběžnější typy skleníků.

Základy pro prodloužené dveře u skleníků Variant

Základy pro prodloužené dveře u skleníků Primus

klasicky_zaklad  o_20_cm1  o_40_cm  o_60_cm

   Klasický základ                     Prodloužení o 20 cm                   Prodloužení o 40 cm                   Prodloužení o 60 cm

Je lepší sklo nebo polykarbonát?

Na to není jednoduchá odpověď. Oba materiály mají svá pro a proti a je na Vás, jaký materiál zvolíte.  Sklo je generacemi osvědčený materiál přírodního charakteru s přirozeným UV filtrem. Používáme normované 4 mm silné, válcované sklo se vzorem (dříve Helios) a efektem rozptylu slunečních paprsků. Toto sklo není třeba natírat. Sklo je přírodní, jednoduše recyklovatelný materiál, který dobře odolává vnějším vlivům a propustnost světla je po celou jeho životnost téměř neměnná.

ROZPTYLOVÉ SKLO
+ přírodní materiál                                                                                - relativně křehké
+ pevný a tuhý, dodává skleníku stabilitu                                         - těžší manipulace
+ přirozený UV filtr daný křemičitou směsí
+ není nutné jej natírat
+ snadno nahraditelné a recyklovatelné
+ stálá propustnost světla

Polykarbonát pro skleníky VARIANT a PRIMUS používáme dutinkový čtyřstěn AKYVER 8 mm. Pro skleníky HOBBY používáme dvoustěn AKYVER 4 mm. Polykarbonát je vždy ošetřen z jedné strany UV filtrem. Touto stranou musí být namontován směrem ven! Hrany polykarbonátu jsou navíc zataveny a to přímo od dodavatele. Technologie uzamykání dutinek zabraňuje jemným prachovým částicím a pylu,   v pronikání dovnitř dutinek. Polykarbonát tak neztrácí svou čirost a jeho životnost se tak významně prodlužuje. Nevýhodou může být větší kondenzace vodních par, ta ale nemá na funkčnost a životnost desek zásadní vliv viz níže. Protože izolační vlastnosti polykarbonátu jsou v běžných konstrukcích, kdy nejsou vyřešeny tepelné mosty a konstrukce není utěsněna, zcela zanedbatelné, má dle nás polykarbonát význam pouze v případě, kdy objektivně hrozí rozbití skla nebo zranění osob

POLYKARBONÁT
+ lehký a pevný                                                  - vyšší cena
+ snadná manipulace                                       - časem mění své vlastnosti
+ působí pocitově tepleji                                  - silný UV filtr cloní část světelného spektra
                                                                             -  plast, který je vystaven vysokým teplotám                         
 

Nabízíme Vám i možnost částečného zasklení polykarbonátem (např. pouze střechu). V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.

INFORMACE KE KONDENZACI VODNÍCH PAR

Technologie uzamykání dutinek nemůže zabránit prostupu vlhkosti dutinkami. Její primarní funkcí je zabránit prachu v znečištění dutinek. Kondenzaci vodních par uvnitř dutinek polykarbonátu tedy nelze 100% zabránit. Tato kondenzace vzniká rozpínáním a smršťovaním vzduchu uvnitř dutinek v závislosti na změnách tlaku v okolí. Tvorba tohoto kondenzátu nemá vliv na vlastnosti a funkci desek. Prostup vodních par skrz materiál je obousměrný (difuze) a v závislosti na okolním počasí se kondenzát může z dutinek samovolně odpařit. Ve výjimečných případech, kdy se v dutinkách vytvoří sloupec vody, doporučujeme tyto dutinky otevřít (nožem, vrtákem atp.) a nechat dutinku vyschnout a následně zalepit speciálním silikonem.

Podkladový rám

Pro některé skleníky nabízíme tzv. podkladový rám. Jedná se o kontrukci z 2 mm silného pozinkovaného plechu, která při správné instalaci může nahradit betonový nebo jiný pevný základ. Pro skleníky Variant J, K, L jej nelze koupit samostatně, , je ale jemožné si jej přidat v konfigurátoru skleníku. Pro skleníky Variant M, D, C a skleníky Primus podkladový rám nenabízíme. Pro skleníky Hobby je možné jej koupit sanostatně nebo si jej můžete přidat v konfigurátoru konkrétního skleníku. Návod na sestavení podkladového rámu vám zašleme spolu s potvrzením objednávky a fakturou.

Návod na sestavení kapkové závlahy

Níže naleznete návod na sestavení kapkové závlahy.

Návod na sestavení kapkové závlahy Tandem

MOntážní videa

podívejte se na náš youtube kanál

Youtube kanál Limes Litomyšl